IzdvojenoRegija

JEDAN OD NAJTRAŽENIJIH STUDIJA U Splitu se otvara studij logopedije

0

Iz godine u godinu sve je veći interes za studijem logopedije, što ne čudi ako se uzme u obzir da je posljednjih godina potreba za ovakvim kadrom sve veća.

Naime, mnogo je djece s teškoćama kojima je potrebna pomoć upravo logopeda, a liste čekanja i dalje su velike. Problem je posebno vidljiv u manjim sredinama. Upravo zato velik broj studenata svake godine se odluči za taj studij, bilo da je riječ o Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu ili studiju pri Sveučilištu u Rijeci. Kvota za studij u našem glavnom gradu je 50 studenata, dok je u Rijeci nešto niža – 30 studenata.

Studij logopedije na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu trenutno je drugi najpoželjniji fakultet kada se uzme u obzir upisna kvota i broj kandidata kojima je to prvi izbor, piše Dalmacija danas.

Inače, u našoj zemlji je svega jedan logoped na 6.500 stanovnika, a ta bi brojka trebala biti upola manja. Na listi čekanja je oko dvije tisuće osoba, a na prvi pregled čeka se između tri mjeseca i godine dana. Na uključivanje u terapiju čeka se i više od toga, čak do dvije godine.

Te bi se porazne brojke uskoro mogle smanjiti jer je u planu otvaranje ovog studija i u Splitu.

Dislocirani studij

„Sveučilište u Splitu planira od listopada ove godine omogućiti izvođenje studija logopedije i to kao dislociranog studija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu. U skladu s tim u intenzivnoj smo komunikaciji sa Sveučilištem u Zagrebu i ERF-om. Svi potencijalno zainteresirani za ovaj studij bit će pravovremeno obaviješteni o detaljima programa i uvjetima studiranja“, kazali su za portal Dalmaciji danas sa splitskog Sveučilišta.

Detalja o upisnim kvotama još nema, no sigurni smo da će interes biti podjednako velik kao i za studije u Zagrebu i Rijeci.

„Treba nam taj studij – hitno, hitno, najhitnije! Ne znam što se do sada čekalo!? U najavi je da će od jeseni logopedi ući u primarnu zdravstvenu zaštitu, što pozdravljamo. Potrebe su jako velike, svaki kvart bi trebao imati jednog logopeda – a i to bi bilo malo! Mi trenutno imamo zaposleno osam logopeda, ali i dalje postoji lista čekanja. Teško je reći koliko se čeka, nekad dva, tri mjeseca, čak do šest mjeseci. Mi već imamo ustaljenu praksu, čim netko otkaže redovan termin – zovemo s liste čekanja nekoga“, kaže Ankica Kelava iz Poliklinike Doctus.

Kaže da je najveća gužva tijekom školske godine, a sa zadnjim školskim zvonom – ostane i dosta termina slobodno.

„To je prilika za sve one kojima treba dijagnostika, pregledi za potrebe škole ili Centra za socijalnu skrb, za prilagođene oblike školovanja… ili za one koji nemaju neki veći problem, a ljeto provode u Splitu – taj period mogu iskoristiti za dobiti termine, ne samo kod nas, nego i na drugim mjestima“, kaže sugovornica.

Studij u Splitu dobro bi došao onim maturantima iz Splita i okolice koji žele upisati logopediju. Na taj način mogli bi ostati kod kuće i pohađati željeni studij.

„Velik broj naše djece odlazi u Zagreb na taj studij, a zatim i ostanu. Na ovaj način bi mladi logopedi ostali tu, ali važno je i otvoriti nova radna mjesta za njih. Školska poliklinika primjerice fizički ne može primiti nikoga. Primjerice, škole bi trebale zapošljavati logopede, isto tako i vrtići. Mi redovito imamo  studentice na praksi i vidim da sve više studenata ima iz Splita, njih sa fakulteta šalju da praksu odrade u matičnom gradu“, kaže za kraj Ankica Kelava.

“Ne pod svaku cijenu”

Studij logopedije koji se izvodi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je moderno koncipiran studij prema europskim i svjetskim standardima i kao takav je priznat širom svijeta. Logopedima sa završenim sveučilišnim studijem u Hrvatskoj diplome su priznavane u SAD-u, Kanadi, Australiji, Europi i Južnoj Americi.

Dalmacija danas je razgovarala i sa Ivanom Kujundžić iz Hrvatskog logopedskog društva.

„Na našem području nedostaje logopeda. Oko deset posto ukupnog broja logopeda je u našoj županiji. Relativno dobro smo pokriveni, ali je i dalje malen broj logopeda na području Dalmatinske zagore i na otocima. Imamo fakultete u Zagrebu i Rijeci, trebalo bi povećati tamo kvote. Što se tiče fakulteta u Splitu – dobrodošao je, ali ne pod svaku cijenu. Za otvoriti fakultet u Splitu potrebno je zadovoljiti neke preduvjete. Ovdje nema kliničkog centra za obučavanje logopeda gdje bi se obavljale vježbe. Potrebno je obučiti kadar pa je pitanje koliko je to sve zaista održivo. Ako se ne budu imali gdje obučavati – kakva korist od logopeda koji ne znaju svoj posao?!“, pita se Kujundžić i još jednom ponavlja da podržava ideju o osnivanju fakulteta, ali ne pod svaku cijenu.

Neka djeca svoj problem s govorom brzo riješe, no neka godinama idu logopedu, stoga je jako važno osvijestiti roditelje da nije dovoljno jednom tjedno odvesti dijete logopedu. Tih 45 minuta jednostavno nije dovoljno, potrebno je kući s djetetom svakodnevno raditi da bi se postigao napredak. Logoped je tu da radi redovito s djetetom, ali i da uputi roditelje što im je činiti. Mnogo se može postići i kod kuće, samo je potrebno – biti uporan.

Više u kategoriji Izdvojeno