IzdvojenoZabava i kultura

Pločanski osnovci sudjelovali na smotri Turističke kulture u Splitu

0

Projekt Osnovne škole “Vladimira Nazora” Ploče pod nazivom „Fra Andrija Kačić Miošić“ izabran je na natječaju Turističke kulture.

Natječaj je organizirala Prokultura – Opservatorij kulturnih politika – Split pod vodstvom dr.sc. Nansi Ivanišević i u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Ovogodišnja tema smotre Turističke kulture bila je „Svojom umjetnošću ovjekovječili su naš zavičaj” i potaknula je sudionike na istraživanje vlastitog zavičaja kroz djela najvećih umjetničkih imena pojedinog kraja.

Od 9. – 11. svibnja 2025. u Splitu okupila su se djeca i mladi osnovnih i srednjih škola iz Pule, Ploča, Lovrana, Zaboka, Zadra, Korčule i drugih gradova Hrvatske, mađarske manjine iz Osijeka, hrvatske manjine iz Subotice i učenici iz Širokog brijega. Dok su oni predstavljali umjetnike koji su ovjekovječili njihov zavičaj (što je ujedno i ovogodišnja tema smotre), stručnjaci različitih profila razmatrali su o potrebi da se sadržaj ove vrste ugradi u program jedinstvenog nacionalnog kurikuluma građanskog odgoja. Na skupu Kreativan pristup baštini i građanski odgoj i obrazovanje za učitelje i profesore u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje govorili su o nužnosti osvješćivanja vlastite kulture kroz sustav odgoja i obrazovanja od najmlađih dana.

Pod vodstvom mentorica Adriane Kostanić Burić, učiteljice Povijesti i Marije Čupić-Sente, učiteljice Likovne kulture, pločanski učenici su u svom projektu istraživali fra Andriju Kačića Miošića. Bio je hrvatski pučki pjesnik, svećenik, fratar, profesor, pisac i prosvjetitelj. Njegova knjiga „Razgovor ugodni naroda slovinskoga“ iz 1756. godine, jedno je od najvrjednijih djela hrvatske književnosti 18. stoljeća i jedna od najčitanijih i najizdavanijih knjiga hrvatske dopreporodne književnosti uopće. Fra Andrija, rođen u Bristu, 15 km udaljenih od naših Ploča, od majke Baćinke, itekako je zadužio naš kraj svojim stihovima kojima je opjevavao našu junačku povijest.

Kroz izvannastavne aktivnosti Mladi povjesničari i Likovne grupe učenici od 5. do 8. razreda istraživali su život, djelo i spomenike posvećene fra Andriji. Najveći hrvatski kipari Ivan Meštrović i Ivan Rendić izradili su mu skulpture koje se nalaze u Bristu, Zaostrogu, Makarskoj i Zagrebu. Istražujući umjetnine inspirirane fra Andrijom i naši učenici su postali mali umjetnici. U raznim tehnikama oslikavali su Andrijine portrete, skulpture te naslovnice djela iz prošlih stoljeća. Osim na papiru učenice su oslikavale i ekološke platnene torbe te pernice inspirirane likom i djelom fra Andrije. Na taj način su napravili suvenire koji su praktični, ekološki i šire hrvatsku povijest i baštinu. Također su u grafičkoj tehnici linorez oblikovali lik fra Andrije, a kao predložak su koristili skulpturu Ivana Meštrovića. Uradci se mogu koristiti kao magneti, razglednice i slični suveniri. Kao krunu svog istraživanja o fra Andriji, učenici su ukrasili pano posvećen njemu i njegovom doprinosu povijesti, hrvatskom jeziku te sveukupno našoj baštini.

Tri učenice iz pločanske škole: Nikolina Erceg, Gabrijela Pranjić i Ema Petrušić predstavile su projekt na 17. Nacionalnoj smotri Turističke kulture u Gradskoj knjižnici Marka Marulića Split gdje se odvijao dvodnevni svečani program. Na Smotri su predstavili i narodne nošnje našeg kraja – 2 su nošnje iz Zaostroga, a 3. je neretvanska.

Nakon Smotre učenici su imali i stručno vodstvo i razgled stare jezgre Splita. Puni dojmova, novih poznanstava i prijateljstava vratili smo se kući s željom da Turistička kultura što više zaživi.

Više u kategoriji Izdvojeno