Politika i gospodarstvo

OBAVIJEST VINOGRADARIMA Na snazi su uvjeti koji će povoljno utjecati na razvoj biljnih bolesti kod vinove loze

0

OBAVIJEST VINOGRADARIMA!

Vinova loza je na pojedinim lokalitetima u razvojnom stadiju intenzivnog porasta listova i mladica. Obzirom na promjenjivo nestabilno vrijeme, praćeno tučom na pojedinim lokalitetima Dubrovačko-neretvanske županije, uvjeti koji će povoljno utjecati na razvoj biljnih bolesti kod vinove loze, savjetujemo poljoprivrednike o potrebama provedbe zaštite.

Količina oborina u razdoblju od 01.05. – 08.05.2025. koje bilježe agroklimatske stanice Pinova i Metos:

LOKALITET KOLIČINA OBORINA u L
BABINO POLJE 32,4
BAĆINA 15,2
BANIĆI 37,5
BOLJENOVIĆI 30
DINGAČ BORAK 6,1
KOMIN 10,8
KONAVLE 24,6
KORČULA 24,7
METKOVIĆ-KOŠEVO 44,8
LASTOVO 1,2
LUMBARDA 8,4
OPUZEN 13,4
OSKORUŠNO 18,2
POJEZERJE 20,01
POTOMJE 5,3
SMOKVICA 26,9
TRSTENO 30,8
VELA LUKA 19,4
ČARA 19,8

 

Prema svim meteorološkim stanicama u županiji zabilježeni su uvjeti za infekciju uzročnicima bolesti pepelnice (Uncinula necator).

Zaštitu vinove loze od uzročnika pepelnice moguće je odraditi jednim od pripravaka: Nativo, Dynali, Domark 40 ME, Talendo, Kusabi i dr.

Pri izboru pripravaka za zaštitu vinove loze protiv plamenjače prednost dati sredstvima na bazi aktivne tvari folpet (Pergado F, Folpan 80 WD, Follow 80 WG) ili koristiti  kombinirane pripravke koje sadrže folpet: Mikal Flash, Folpan Gold, Universalis, Mikala Premium, Valis F, Fantic F, Magma Triple i dr.

Na lokalitetima gdje su vinogradi pogođeni  tučom obaviti „rezidbu“ oštećenih mladica koko bi krenuli spavajući pupovi. Tretiranje obaviti sredstvima na bazi bakra za dezinfekciju rana. Također obaviti tretiranje biostimulatorima,  i pojačivačima rasta koja će pomoći biljci u obnovi i regeneraciji.

Na opažačkim lokalitetima Dubrovačko-neretvanske županije proteklih dana ulov jedinki pepeljastog moljca (Lobesia botrana) je ispod gospodarskog praga štetnosti. Upućujemo vinogradare na daljnje praćenje preporuka kada će biti objavljeni rokovi suzbijanja ovog štetnika.

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u  Fitosanitarnom  informacijskom  sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: https://fis.mps.hr/fis/javna-trazilica-szb/

Sukladno Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 46/2022) propisano je da su svi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja dužni voditi evidenciju o zaštiti bilja i čuvati je 3 godine kao i račune od kupljenih sredstava za zaštitu bilja te propisno zbrinuti ambalažu.

Srećko Bošković mag.ing.agr.

srecko.boskovic@mps.hr

 

 

Više u kategoriji Politika i gospodarstvo