Ne sviđa vam se ime koje su vam po rođenju dodijelili roditelji ili razmišljate o novom prezimenu, jer ono koje nosite izaziva (pod)smijeh okoline, a vama pravu neugodu. Želite ostaviti iza sebe obiteljsko nasljeđe i potražiti novi identitet? Rješenja ima, a postupak nije ni dug ni financijski zahtjevan, piše Dubrovački vjesnik.
Većina prolazi
Iz Dubrovačko-neretvanske županije kažu kako je u proteklih pet godina od građana zaprimljen 341 zahtjev za promjenu imena, prezimena ili osobnog imena. Uz rijetke iznimke, svi su zahtjevi pozitivno riješeni.
– Najčešći razlozi za promjenu prezimena su povratak na prezime žene prije sklapanja braka koji je rastavljen. Zahtjevi za promjenu imena su najčešće motivirani situacijom da se osoba služi drugim imenom u životu i/ili pravnom prometu, iz raznih razloga, pa takvo ime valja promijeniti i u matici rođenih. Svi sustavi kojima se služe sve službe u Republici Hrvatskoj povezani su OIB-om građana, kojem je ishodište i temeljni sustav upravo ovaj državnih matica. Razlika u osobnom imenu građana je zato vidljiva u svima drugim sustavima pa građani nailaze na zapreke ostvarivanja osobnih prava dok svoje osobno ime, ili neki drugi podatak iz državnih matica, ne isprave ili promijene – prenijela je za Dubrovački glasnogovornica najjužnije županije iskustva iz Matičnog ureda, a ona potvrđuju kako se osobno ime mijenja i uoči sklapanja braka u inozemstvu. Ta osoba se u inozemstvu služi osobnim imenom koje je navedeno u vjenčanom listu, a različito je od onog upisanog u hrvatskim maticama.
Ako se zahtijeva promjena imena, prezimena ili osobnog imena maloljetnoj osobi, postupak pokreće zahtjev oba roditelja ili posvojitelja. Ako nema suglasnosti drugog roditelja, na spor roditelja se primjenjuju odredbe Obiteljskog zakona.
Odlučivanje i rješavanje upravnih predmeta promjene ovisi o vremenu potrebnom da ured primi uvjerenje Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije. Prema našem iskustvu, radi se o vremenu od mjesec i više dana. Upravni postupak je oslobođen troškova – otrkiva nam Dragičević.
Čist dosje
Problematika svojevoljnog ‘preimenovanja’ propisana je Zakonom o osobnom imenu, a pokreće se osobnim zahtjevom, kojem punoljetna osoba prilaže uvjerenje općinskog suda da se protiv osobe ne vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti i presliku osobne iskaznice ili putne isprave. Navedeno uvjerenje se može pribaviti na svakom općinskom sudu ili putem sustava e- Građani.
U daljenjem postupku zakonski je određena dužnost nadležnog upravnog tijela za podnositelja zahtjeva zatražiti dostavu uvjerenja o podacima iz kaznene evidencije Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Za pojedincu koji je promijenio ime ostaju, naravno, troškovi promjene osobnih identifikacijskih dokumenata, bankovnih kartica i slične ‘tričarije’.