Narodna knjižnica Ploče s radošću vas poziva na književni susret i promociju nove knjige “Deset tisuća koraka” autorice Danijele Crljen, koja će se održati u utorak, 13. svibnja 2025. godine u 19:00 sati.
Književni susret financiran je sredstvima Dubrovačko-neretvanske županije.
O autorici:
Danijela Crljen rođena je u Splitu 1980. godine. Prvo izdanje romana Strah od kupine objavila je 2021., u izdanju Naklade Fragment. Koautorica je zbirke priča Burza rada (Lađa od vode, 2023.) i zbirke eseja Spisateljice biraju (Lađa od vode, 2024.). Roman Deset tisuća koraka objavila je 2024. (Naklada Fragment). Diše i piše u Dubrovniku.
Strah od kupine
Riječ urednice Julijane Matanović:
Rukopis Danijele Crljen došao je do mene iz druge ruke. Poslala mi ga je moja bivša studentica naglasivši kako je uvjerena da ću upravo ja takav tekst osjetiti i prepoznati. I već na prvim rečenicama dogodilo se ono za što sam bila sigurna da mi se, nakon stotina i stotina pročitanih romana, ne može dogoditi. Čuđenje i zahvalnost.
Štivo koje obuhvaća više od stotinu godina povijesti splitske obitelji, posebice njezinih ženskih članova, možda se, u vremenima dominacije bliskih tema, i ne mora, na prvi pogled, činiti previše inovativnim. No, Strah od kupine drukčiji je i daleko slojevitiji od brojnih drugih. To je i obiteljski roman koji secira najrazličitije odnose i veze, i roman o povijesti čije kulise ne opterećuju nego se samo blago naziru, i ljubavni roman koji svjedoči o razlikama u shvaćanjima ljubavi kroz različite generacije, i roman o Splitu i njegovoj arhitekturi, novinarstvu, školstvu, njegovim starosjediocima i došljacima.
Kupina je tekst koji na svakoj stranici nudi i definicije, poput bolesti, kazališta, rata, roditeljstva, mržnje, pamćenja… Čini to daleko mudrije i odmjerenije i od najrazvikanijih stranica literature za samopomoć.
Briljantan stil i čista kompozicija brinu o čitateljevoj lakoj šetnji kroz velike teme.
Roman Strah od kupine neće ostati samo na ponos autorici i njezinima bližnjima. On će proslaviti i nakladnika, i grad Split, i suvremenu hrvatsku prozu. Svjedočim to iz prve ruke, vjerujući u prepoznavanje.
Deset tisuća koraka
Najteže je napisati drugu knjigu, rekao mi je – prije četvrt stoljeća – veliki prozaik s naših prostora. I bio je u pravu. Ipak, trebao je još dodati, pogotovo ako je prva bila sjajna. Na njega sam pomislila čim sam pročitala Danijelin prvi roman.
Strah od kupine oduševio je i književnu kritiku i širu čitateljsku publiku. Takve ocjene gode, ali istovremeno podižu očekivanja. Jednostavno, da bi druga knjiga bila ocijenjena kao prva, mora biti čak i zeru jača. Treba imati barem koji korak više.
U drugom romanu, koji se s toliko nestrpljenja očekivao, autorica poseže za neobičnijom pripovjednom tehnikom. Kazivačica se obraća baki. Svi koji su čitali Kupinu, mogu isti čas prepoznati i razloge zbog kojih Danijela za prvog primatelja svojih rečenica odabire baš majku svoje majke.
Slušatelj priče mora biti tolerantna, strpljiva, mudra i dobra osoba. Samo se s takvom može ostvariti iskrena komunikacija. Baka će razumjeti koliko je teška osobna povijest u vremenima koja gube svaki smisao za realnost i ljudskost. A takva su bila posljednjih godina. Zdravlje nam je moglo spasiti fizičko kretanje i vjera da se pred zbiljskim opasnostima možemo spasiti sklanjajući se u umjetnost.
Kazivačica o sebi govori osobi kojoj vjeruje i jasno je da se ne plaši svog razotkrivanja i komentiranja skliskih tema. I sve to pakira u prave pripovjedne – kako bi otac pripovjedačice rekao – dijamantiće.
Nakon čitanja Deset tisuća koraka znat ćemo odgovoriti na dva temeljna pitanja recepcije književnog djela; i za koga je roman napisan i u čije ime on govori. A znat ćemo i da je fenomen druge knjige, koliko god smo ljestvicu očekivanja podigli, itekako uspješno savladan.
– Julijana Matanović, urednica knjige