IzdvojenoPolitika i gospodarstvo

Mobilna brana na Neretvi: Hrvatske vode podigle ulog, sada nude 25 milijuna eura

0

Nakon što su nedavno poništile prethodnu nabavu, Hrvatske vode u proceduru su pustile novu za radove na građenju pregrade na Neretvi s pratećim objektima, procijenjene vrijednosti 24,9 milijuna eura bez PDV-a. Riječ je o prvoj etapi projekta zaštite od zaslanjivanja tala i voda područja Donje Neretve, a u dolini te rijeke nazivaju ga projektom stoljeća i na njemu se radi zadnjih dvadeset godina.

40 posto površina u opasnosti

Naime, prema podacima Agronomskog fakulteta iz Zagreba, već je danas oko sto hektara poljoprivrednog zemljišta prekomjerno zaslanjeno i trajno izgubljeno za poljoprivrednu proizvodnju. Uz to, više od 40 posto preostalih poljoprivrednih površina nalazi se u ozbiljnoj opasnosti od zaslanjivanja. U studenome prošle godine Hrvatske vode pokrenule su stoga javnu nabavu tešku 20,29 milijuna eura bez PDV-a, prenosi Tportal.hr

Na nju su se javile tvrtke Pomgrad Inženjering (29,80 milijuna eura bez PDV-a) i Texo Molior (25,44 milijuna eura bez PDV-a), no obje su proglašene neprihvatljivima. Hrvatske vode sada su podignule ulog za 4,6 milijuna eura, a predviđeni rok za izvršenje ugovora iznosi četiri godine od uvođenja u posao.

Trošak obje etape projekta predviđen je u iznosu od 73,51 milijun eura s PDV-om, a planira se da se sufinancira iz fondova EU-a u iznosu od 85 posto. Druga faza predviđa izgradnju distributivne mreže za transport slatke vode u dužini od 116 kilometara, kojom će se napajati 1887 hektara poljoprivrednih površina.
Brana od 130 metara

Mobilna pregrada zapravo je potopljena brana duljine 130 metara, a ona bi, kako je predviđeno projektom, sprječavala prodor zaslanjene vode iz ušća Neretve prema gornjem toku, stvarajući tako uvjete za izravno korištenje vode iz donjeg dijela vodotoka za navodnjavanje poljoprivrednih površina.

Pregrada bi bila aktivna tijekom sezone natapanja, od travnja do rujna, kada je protok rijeke najmanji i kada zaslanjenje predstavlja najveću prijetnju poljoprivredi u dolini Donje Neretve. Izvan tog razdoblja pregrada, koja se sastoji od armiranobetonskog temelja i pet čeličnih mobilnih segmenata, bila bi spuštena na dno rijeke, gdje bi ostala i u slučaju velikih vodenih valova.

Uzvodno od pregrade formirao bi se bazen slatke vode namijenjen navodnjavanju poljoprivrednih površina u neretvanskoj dolini. Kako bi se osigurala neometana plovidba, predviđena je izgradnja brodske predvodnice, a ona će omogućiti prolazak brodova duljine do 60 metara i širine do 12 metara prema Opuzenu i Metkoviću. Također, planira se izgradnja riblje staze koja će omogućiti njihovu migraciju.

Deltawerken u Nizozemskoj

Zaštita od zaslanjivanja mora na ovaj način nije nepoznata u Europi. Najpoznatiji europski sustav brana, nasipa i kanala Deltawerken, u jugozapadnoj Nizozemskoj, izgrađen da bi zaštitio velike dijelove zemlje od mora te spriječio poplave i zaslanjivanje. Smješten je na ušću rijeka Rajne, Meuse i Schelde. Projekt je trajao više od 40 godina – od 1958. do 1997. Ukupna dužina svih objekata iznosi oko 700 kilometara.

Više u kategoriji Izdvojeno