Prije 18 godina preminuo je Luka Ritz, simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja
Na današnji dan navršava se 18 godina od smrti Luke Ritza, zagrebačkog maturanta čije je stradanje potreslo Hrvatsku i ostalo trajni podsjetnik na posljedice nasilja među mladima.
Luka Ritz preminuo je od posljedica teškog premlaćivanja koje se dogodilo početkom lipnja 2008. godine. Prema riječima njegovih najbližih i brojnim javnim istupima koji su uslijedili nakon tragedije, Luka je bio mladić koji se izdvajao svojim stilom, interesima i načinom života. Upravo je njegova različitost, kako su mnogi tada isticali, postala razlog zbog kojeg je bio meta nasilja.
Nakon napada, Luka se danima borio za život, no ozljede su bile preteške. Njegova smrt potaknula je brojne rasprave o vršnjačkom nasilju, toleranciji i prihvaćanju različitosti, a njegovo ime postalo je simbol borbe protiv svih oblika nasilja među mladima.
U trenucima nezamislive boli, njegovi roditelji Suzana i Reno Ritz donijeli su plemenitu odluku o doniranju Lukinih organa. Time je spašeno devet života, a Luka je, i nakon svoje smrti, nastavio živjeti kroz one kojima je pružena nova prilika.
Danas, 18 godina kasnije, njegovo ime i dalje nosi snažnu poruku – da nasilju nema mjesta u društvu te da se različitost treba poštovati, a ne kažnjavati.
U spomen na Luku Ritza i sve žrtve nasilja, prisjećamo se njegove priče kako se nikada ne bi zaboravila.
