0

Povodom Dana antifašističke borbe predstavnici Općine Gradac položili su vijence i odali počast na antifašističkim spomenicima diljem općine, prisjećajući se više od 300 mladića i djevojaka iz ovog kraja koji su tijekom Drugog svjetskog rata dali svoje živote za slobodu.

Iz Općine su tom prigodom poručili kako je današnje odavanje počasti u Gradcu ujedno bilo i posljednje bez obnovljenog spomenika na njegovu postolju. Time su potvrdili da se bliži završetak višegodišnjeg projekta povratka monumentalne statue „Sloboda“, djela hrvatskog kipara Antuna Augustinčića, koja je nakon više od tri desetljeća obnovljena i priprema se za povratak na svoje izvorno mjesto u središtu Gradca.

Spomenik je podignut 1972. godine, a srušen je početkom 1992. Nakon opsežne obnove financirane kombinacijom donacija građana i sredstava Općine Gradac, skulptura je spremna za ponovno postavljanje, čime će biti obnovljen jedan od najprepoznatljivijih spomeničkih simbola mjesta.

Iz Općine Gradac svim su građanima uputili čestitku povodom Dana antifašističke borbe te poželjeli ugodan praznik.

You may also like

More in Gradac